Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi
Regionalny Program Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym
“Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi”
Dlaczego powstał?
Kluczowym problemem z którym od lat zmagały się łódzkie ośrodki kardiologiczne, była ograniczona dostępność mieszkańców województwa łódzkiego do zabiegów ratujących życie. Brak procedur ułatwiających natychmiastową hospitalizację na specjalistycznych oddziałach kardiologicznych wymagał niezwłocznego podjęcia odpowiednich działań. Tym bardziej, że jak dowodzą dane statystyczne, woj. łódzkie przed wdrożeniem Programu, zajmowało jedno z ostatnich miejsc pod względem liczby zabiegów implantacji stymulatorów oraz kardiowerterów – defibrylatorów ratujących życie osób dotkniętych zwałem. Dlatego kardiolodzy z województwa łódzkiego rozpoczęli rozmowy z Urzędem Marszałkowskim oraz Wojewodą Łódzkim w sprawie konieczności uruchomienia Programu Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi. Pomysł lekarzy spotkał się z aprobatą ze strony urzędników, czego wynikiem było uruchomienie 1 października 2010 r. Programu ratującego życie mieszkańców województwa łódzkiego, którzy doświadczyli Nagłego Zgonu Sercowego (NZS).
Wskaźniki demograficzne takie jak niska liczba narodzin oraz starzenie się społeczeństwa wymuszają na służbie zdrowia działania, które pozwolą oddziałom kardiologicznym zapewnić szybką i fachową pomoc pacjentom. Problem ten jest bardzo niepokojący, zwłaszcza w województwie łódzkim, gdyż :
- jest najszybciej starzejącym się regionem kraju
- ma najniższą średnią długość życia
- najczęstszą przyczyną nagłej śmierci jest Nagły Zgon Sercowy
Organizacja i funkcjonowanie Programu
Pomysłodawcą Programu jest Regionalne Centrum Chorób Serca im. dr. Seweryna Sterlinga w Łodzi. Koordynatorem Programu został Prof. Jerzy Krzysztof Wranicz – Kierownik Kliniki Elektrokardiologii.
Sprawne funkcjonowanie tego projektu jest możliwe dzięki wspólnym działaniom: Oddziału Kardiologii WSS im. M. Kopernika w Łodzi, Kliniki Kardiologii WSS im. dr Władysława Biegańskiego w Łodzi, Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Kardiodiabetologii USK im. WAM-CSW w Łodzi oraz Szpitalowi Rejonowemu w Piotrkowie Trybunalskim.
Łódzkie ośrodki kardiologiczne wprowadziły system dyżurów w ramach których wykonywane są zabiegi ratujące życie osób dotkniętych zawałem.
Do kogo jest kierowany Program?
Regionalny Program Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi, kierowany jest do pacjentów dotkniętych chorobami układu krążenia, w szczególności do:
- Chorych po nagłym zatrzymaniu krążenia w mechanizmie asystolii i/lub migotania komór
- chorych po pełnej bądź niepełnej utracie przytomności z blokiem przedsionkowo – komorowym II i III stopnia
- chorych po pełnej bądź niepełnej utracie przytomności z udokumentowanymi w zapisie EKG pauzami w pracy serca powyżej 5 sekund
- chorych po objawowym utrwalonym częstoskurczu komorowym
- chorzy z rozpoznanym WPW i migotaniem przedsionków
Korzyści
Wdrożenie Regionalnego Programu Zapobiegania Nagłym Zgonom Sercowym Nie pozwólmy choremu umrzeć po raz drugi przyczyniło się do:
- Znacznego uproszczenia i przyspieszenia procedur wykonania zabiegu wszczepienia rozrusznika u osób dotkniętych zawałem – w przeciągu 1 doby.
- Zwiększenia liczby uratowanych pacjentów, bez konieczności wielomiesięcznego oczekiwania na zabieg, które narażało zdrowie i życie pacjentów.
- Zabezpieczenia chorych przed ponownym wystąpieniem zawału poprzez wszczepienie rozrusznika.
- Redukcji zgonów w województwie łódzkim.
- Zmniejszenia kosztów hospitalizacji – pacjent jest przewożony bezpośrednio do dyżurującej jednostki medycznej.
- Unikania terapii tymczasowych prowadzących do powikłań.
Podsumowanie
Od października 2010 r. dzięki Programowi uratowano ponad 1000 osób z województwa łódzkiego, w przedziale wiekowym 20 – 99 lat.
Fundacja wobec Programu
Jednym z zadań, jakie stawia przed sobą Fundacja KARDIORYTM jest zwrócenie uwagi na problem Nagłego Zgonu Sercowego, który jest przyczyną blisko połowy (!) wszystkich nagłych zgonów w Polsce. Bardzo ważne jest także uzyskanie z NFZ osobnego budżetu na realizację Programu. Obecnie, łódzkie ośrodki medyczne zaangażowane w udzielanie natychmiastowej pomocy, dysponują ogólnym budżetem przeznaczanym na hospitalizację na oddziałach kardiologicznych.